Cercetătorii spun că valul de căldură din Europa ar fi fost aproape imposibil fără schimbările climatice provocate de oameni
Valul de căldură care afectează Europa de Vest ar fi fost „aproape imposibil” fără schimbările climatice provocate de activitatea umană, potrivit unei analize publicate de cercetătorii World Weather Attribution.
Episodul este considerat cel mai sever val de căldură înregistrat în regiunea analizată.
Temperaturile extreme au afectat Franța, Marea Britanie, Elveția, Italia, Spania și alte state europene.
Marea Britanie și Elveția au doborât recorduri pentru luna iunie, Parisul a trecut de 40 de grade, iar autoritățile au închis școli, au emis alerte roșii și au adaptat programul de lucru în zonele cele mai expuse.
Cercetătorii spun că nopțile foarte calde au devenit de aproximativ 100 de ori mai probabile decât ar fi fost acum două decenii.
Nopțile fierbinți sunt periculoase pentru sănătate, pentru că organismul nu se mai poate recupera după temperaturile ridicate din timpul zilei.
Efectele sunt deja vizibile: presiune pe spitale, școli închise, întreruperi de transport, probleme agricole și creșterea cererii de energie pentru răcire.
Pe termen scurt, autoritățile cer populației să evite expunerea și să verifice persoanele vulnerabile.
Pe termen lung, orașele europene vor trebui să investească în locuințe, școli, spitale și transport adaptate la veri tot mai calde.
Spune-ți părerea!
Lasă un comentariu mai jos și spune-ne cum vezi tu lucrurile. Părerea ta contează!