07 iunie, 2018

Poemele scrise de Aura Christi ne vorbesc despre un peisaj dezolat şi dezolant, dar viu în felul său. Unul dintre titluri pare să rezume just această climă poetică ambivalentă: "Din infern, cu dragoste", spune profesorul Hector Briosos, de la Universitatea Alcala de Henares (Madrid). Volumul Aurei Christi, "Jardines Austeros", a fost lansat pe 28 mai la Târgul de Carte de la Retiro, unde România este ţară invitată( 25 mai -10 iunie).

Sursa: adevarul.ro

De ce scade populația statelor din Europa de Est și de ce crește în țări precum Elveția, Spania sau Austria

Prăpastia demografică s-a adâncit în Europa după prăbuşirea Cortinei de Fier, ţările din Est pierzând până la un sfert din populaţie, în timp ce soldul este accentuat pozitiv în Vest,

Societatea românească sub ocupaţia nemţilor, văzută de un soldat german. „Pe mulţi ne surprinde dantura lor puternică, de animale de pradă”

Recent, la editura Humanitas, a fost publicat volumul „În spatele frontului. Marele Război aşa cum l-am văzut eu, decembrie 1916- iunie 1918”, de Gerhard Velburg, în traducerea lui Ştefan

Oare cum sună Eminescu în limba bengali? Inedită lansare de carte la Bucureşti

“Luceafărul”, “Scrisoarea I”, Veneră şi Madonă” sunt o parte dintre poeziile lui eminescu traduse în limba bengali.

CAMPIONATUL MONDIAL. Spania a tremurat pentru o VICTORIE la limită în fața Iranului. Asiaticii au avut un gol anulat de VAR

Spania a câștigat cu 1-0 partida disputată, miercuri, la Kazan, contra reprezentativei Iranului, în Grupa B a Campionatului Mondial.

VIDEO Pique și Isco au oferit imaginile serii » Ce au făcut pe teren înainte de Spania - Iran

Spania a câștigat cu greu meciul cu Iran, 1-0, grație golului marcat de Diego Costa, în minutul . Înainte de startul partidei, Gerard Pique și Isco au oferit imaginile serii.