Lucian Boia a lansat volumul „Cum am trecut prin comunism“ la Bookfest: „Critica şi autocritica ţineau de ritualul de partid“

03 iunie, 2018

Profesorul şi istoricul Lucian Boia, care a lansat, sâmbătă, la Bookfest cartea "Cum am trecut prin comunism. Primul sfert de veac", apărută la editura Humanitas, "un roman de familie şi de formaţie", aşa cum l-a caracterizat istoricul Ioan Stanomir.

Sursa: adevarul.ro

Atletico Madrid, VICTORIE de SENZAȚIE în Supercupa Europei. Oamenii lui Simeone au trecut de Real Madrid la finalul prelungirilor

Atletico Madrid s-a impus cu scorul de 4-2 în Supercupa Europei disputată, miercuri, la Tallinn, împotriva concitadinei Real Madrid.

Blues, COCAINE şi Barbancourt prin GOLFUL MEXIC. Reporter de Cursă Lungă

Aveam 27 de ani şi hoinăream, ca reporter de călătorie, pe mai toate mările şi oceanele lumii. Şi, pentru că tot e Ziua Marinei astăzi, mai public în Evenimentul zilei o poveste de pe mare.

WTA CINCINNATI // Darren Cahill a dat din vestiar într-o conferință inedită » 5 aspecte legate de Simona Halep lămurite: "De aceea acum poate întoarce meciuri pe care în trecut le lăsa să-i scape"

Discuția lui Darren Cahill cu jurnaliștii de la Cincinnati a durat 15 minute și a atins mai multe puncte de interes. Australianul a fost deschis și a povestit multe lucruri din culise.

Polițiști vs jandarmi: Un celebru agent de poliție a fost amenințat după ce a postat un mesaj prin care a criticat Jandarmeria

Marian Godină, cunoscutul polițist, a postat un mesaj pe Facebook prin care a menționat că după ce a postat un mesaj prin care a criticat intervenția în forță a jandarmilor la protestul de pe

VIDEO O echipă de studenţi japonezi a recreat atacul de la Hiroshima prin intermediul realităţii virtuale

Cu ocazia comemorării a 73 de ani de la atacul cu bombă atomică a oraşului Hiroshima, mai mulţi studenţi japonezi au prezentat o experienţă virtuală a tragicului eveniment.